Ubrania i dodatki wykonane z włóczek moherowych prezentują się ekskluzywnie i zapewniają trwałość na długi czas. Ta luksusowa przędza produkowana z wełny kóz angorskich jest niezwykle praktyczna, o czym warto wiedzieć. Wytrzymała i uniwersalna cieszy się sporą popularnością - szczególnie w połączeniu z innymi włóknami jak jedwab czy wełna merynosów. Warto wiedzieć, w jaki sposób wykorzystać moher i jak o niego dbać, aby służył przez lata.
Włókna moherowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Są chętnie wykorzystywane nie tylko do dziergania ubrań czy akcesoriów, ale także dodatków do domu. Wszystko zależy od grubości włókien, z jakimi mamy do czynienia w pracy nad przędzą.
Cienka włóczka z moheru pochodząca od młodych kóz ma krótsze i delikatniejsze włosie. Najczęściej dodawany jest do niej jedwab, który nadaje jeszcze większej trwałości, ale także elegancji. W takim połączeniu świetnie sprawdza się do dziergania miękkich i puszystych swetrów, a także ciepłych płaszczy, znanych i lubianych beretów oraz akcesoriów na okres jesienno-zimowy, czyli szali i czapek.
Z kolei moher o długim włosiu pochodzi już od starszych kóz angorskich. Taki z kolei bardzo często jest mieszany z wełną owczą i wykorzystywany do produkcji dodatków domowych. Jeśli szukasz ciepłych koców, a także elegancko wykonanych wykładzin dywanowych czy dywanów, to warto wybrać takie, które w swoim składzie mają właśnie te naturalne włókna. Dodatkowo moher z wełną owczą jest świetnym połączeniem na płaszcze i kurtki zimowe. Będą one izolować od zimna i wykażą się odpornością na przemakanie.
Warto pamiętać, że włóczka moherowa wymaga odpowiedniego traktowania i pielęgnacji - oczywiście tak, jak pozostałe rodzaje wełny. Wyłącznie w taki sposób zagwarantujemy zachowanie wszystkich właściwości oraz trwałość, na których wszystkim z pewnością zależy. Decydując się na dzierganie rzeczy z moheru, należy wyposażyć się w specjalne środki do delikatnych tkanin, które nie tylko skutecznie oczyszczają je z zabrudzeń, ale także sprawiają, że naturalne włókna są wzmocnione i odpowiednio zabezpieczone.
Pamiętaj, że moheru nie wolno prać w pralce ani wirować, a także prasować czy poddawać chemicznemu czyszczeniu. Zanim wybierzesz odpowiedni produkt do prania, przeczytaj dokładnie informację od producenta, czy można go wykorzystywać w przypadku naturalnych materiałów - jak np. moher. Włókna moherowe pierz wyłącznie ręcznie w temperaturze 30ºC (nawet jeśli występuje ona w połączeniu z innymi materiałami, które można czyścić w pralce). Odzież należy suszyć rozłożoną na płasko.